YatirimYapiyorum.gov.tr  
Nisan 2015(1) Nisan 2014(2) Mart 2014(1) Şubat 2014(1) Aralık 2013(4) Kasım 2013(3) Ekim 2013(2) Eylül 2013(1) Mayıs 2013(3) Nisan 2013(5) Mart 2013(1) Şubat 2013(4) Ocak 2013(7) Aralık 2012(10) Kasım 2012(6) Ekim 2012(5) Eylül 2012(5) Ağustos 2012(6) Temmuz 2012(6) Haziran 2012(5) Mayıs 2012(8) Nisan 2012(8) Mart 2012(12) Şubat 2012(9) Ocak 2012(8) Aralık 2011(10) Kasım 2011(2) Ekim 2011(3) Eylül 2011(1) Ağustos 2011(2) Temmuz 2011(1) Haziran 2011(2) Mayıs 2011(3) Nisan 2011(2) Mart 2011(1) Şubat 2011(2) Ocak 2011(1) Aralık 2010(2)

Kompozisyon Yarışmasında İlköğretim/Ortaöğretim Öğrencileri Arasında Birinci Olan Eserler

      Kompozisyon yarışmasında ortaöğretim öğrencileri arasında Amasya'dan yarışmaya  katılan Uzay UZUN "GELECEK BİR GÜN GELECEK" isimli kompozisyonu ile , ilköğretim öğrencileri arasında ise Giresun'dan yarışmaya katılan Zehra ALİCANOĞLU "EMEKSİZ EKMEK YOK" isimli kompozisyonu ile birinci olmuştur.

KOMPOZİSYON YARIŞMASI ORTAÖĞRETİM KISMI BİRİNCİSİ

UZAY UZUN

AMASYA ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ / AMASYA

GELECEK, BİR GÜN GELECEK!

Düşünürler, insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğin "akıl" olduğunu söylerler. Evet, buna bir itirazımız yok. Ama şunu da eklersek cümle daha güzel bir anlam ifade eder. Yarınlarını düşünen tek canlı "insan"dır. Diğer bir deyişle; neslinin geleceğini kendine dert edinen tek canlı da yine insandır.

Yarınlarını kendine dert edinen insan; bulduğu günü bayram, bulamadığı günü seyran yapamaz. Geleceğe yatırım yapmak zorundadır. Yatırım da her kişinin değil, er kişinin karıdır.

Yatırımlar uzun, orta ve kısa vadeli olmak üzere üçe ayrılır.

            İçinde bulunduğumuz şartları iyi değerlendirip paramıza ona göre yön vermeliyiz. Her yatırımın az çok riski vardır. Yatırım yaparken riskleri de hesaba katmamız gerekir.

Bugünün ekonomik şartları ve piyasası uzun vadede yatırımı çekici kılmaktadır. Şahsıma teslim edilen miktarı sırasıyla aşağıdaki sektörlerin hisse senetlerinde uzun vadede tutardım.

Yüzde yirmilik dilimler olarak; gıda, sağlık, iletişim, bankacılık ve ulaşım hizmetleri sektörlerinde pay ederdim.

Paramı neden bu sektörlere pay ettiğime gelecek olursak:

İnsan hayatında gıda sektörü olmadan yaşamın mümkün olmayacağı bir gerçektir. Bununla birlikte insanlık varolduğu sürece gıda sektörü de varolacaktır. Bu gibi sebeplerden dolayı bu sektöre yatırım yapmak aklın gereğidir.

Her şeyin başı sağlıktır. Sağlıklı olmayan bireyler sağlıklı düşünemezler.

Büyük bir devlet adamı olduğu kadar büyük bir şair de olan Kanuni Sultan Süleyman,

bir şiirinde sağlığın önemini şu beyitte vurgular:

"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi"

Bu kadar önemli olan bir alana yatırım yapmamak akıl karı değildir. Elimdeki miktarın bir bölümünü de sağlık hizmetlerinde yer alan hisse senetlerine yatırmayı uygun buldum.

İletişim sektörüne gelecek olursak karşımıza bambaşka bir dünyanın açıldığını fark etmemek yanlış olacaktır. Hayatımızı çepeçevre kaplayan iletişim dünyasına yatırım yapmamak ticari zekanın olmadığını gösterir. Bir anne çocuğunun sesini duymak ve iyi olduğunu bilmek için neleri feda etmez ki! Aynı şekilde yarış halinde olan işletmeler nasıl olur da iletişimsiz çalışabilir! Bu sebeplerden dolayı iletişim sektöründe yer alan hisse senetlerine de pay ayırmak doğru olacaktır.

Bankacılık sektörü ise hayatımıza o kadar girmiş durumda ki tüm işlemlerimizi evimizden internet bankacılığı aracılığıyla zaman sıkıntısı çekmeden yapabiliyoruz. Tek bir tıkla kira, elektrik, su ve doğalgaz gibi tüm aylık ödemelerimizi yapabiliyoruz. Piyasalara nakit dönüşümü olmasa da bankalar bu işlemlerden iyi kazançlar sağlamaktadır.

Ulaştırma sektörü ise bana son derece cazip geliyor. Zamanın oldukça kıymetli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bir yerden başka bir yere en kısa sürede ulaşmamız son derece önemli bir hale gelmiştir. Tabi ki bu kazanılan önemli zamanın bedelini ulaştırma sektöründekilere ödemekten geri durmayacağız. Böyle bir sektörün hisse senetlerini görmezden gelemeyiz.

Ben yatırımlarımın başarılı bir şekilde sonuçlanacağını ve şahsıma verilen miktarı en iyi şekilde değerlendirdiğimi düşünüyorum.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi:

"Başarı başaracağım diyenlerindir"    

KOMPOZİSYON YARIŞMASI İLKÖĞRETİM KISMI BİRİNCİSİ

ZEHRA ALİCANOĞLU

KEŞAP TÜRK TELEKOM İLKÖĞRETİM OKULU / GİRESUN

  EMEKSİZ EKMEK YOK

     Yatırım yapmak, bugüne kadar hiç kafa yormadığım bir konuydu. Benim yaptığım en büyük yatırım kumbaramda biriktirdiğim "sonra canımın istediğini aldığım" harçlıklarımdı. Taa ki, öğretmenimiz bu konuyla ilgili bir kompozisyon yazmamı isteyene kadar. Şimdi şu yaşımda büyük adam gibi büyük düşünmem gerekecek.

      Hani şu farz edilen konu: "Ailemin parasını hangi alanda değerlendirme konusunda kararsız kalmış olması ve bana akıl danışmış olması"

      Aslında bizim toplumumuzda bu tip şeyler biz çocukların başına pek gelmez.  Büyüklerin böyle bir şeyi soracakları en son kişi bizleriz. Çünkü bu konularda bizim de bir fikrimiz olabileceği kimsenin aklına gelmez (Şükür ki, sonunda bir soran çıktı). Ama yine de es kazara benim başıma böyle bir şey gelseydi yani ailem bana fikir danışmış olsaydı onlara şöyle derdim:

      Bence mevcut paranın tümünü sadece bir tür yatırım alanında değerlendirmek doğru olmaz.  Çünkü bütün yatırım araçlarının kazandırma şansı olduğu kadar, kaybettirme riski de var. Tüm bunları göz önünde bulundurarak parayı eşit miktarlarda borsa, altın ve gayrimenkulde değerlendirmelerini isterdim. En azından biri kaybettirse dahi diğerinin kazandırma şansı olacaktır.

     Bana kalsa şanstansa risk üstünde durmak daha önemli . Diyelim ki, paranın tümünü borsaya yatırsan, borsa düştü mü para pul olur. Altına yatırsan, altın nazlı bir kız gibi, ne yapacağı belli olmuyor. Bir bakıyorsun mutlu, tavan yapmış. Bir bakıyorsun küsmüş, dibe vurmuş. Sonra gayrimenkul, atalarımız hep bu tip yatırımın en akıllı yatırım olduğunu savunmuşlar. "Aklın varsa parayı toprağa bağla" demişler ama bence bu doğru değil . Çünkü görüyoruz iyi bir müteahhit yapmamışsa binayı, depreme bile gerek yok, yıllar içinde o bina kendi kendine dökülüyor zaten.

     Saydığımız bunca etkeni dikkate alınca; paranın bir kısmını borsaya yatırdım. Sadece yatırmak yetmez. Borsa hakkında bilgi sahibi olmak lazım. Televizyonda ekonomi haberleri kısmında gözüme takılıyor, rakamlar bir yeşil yanıyor ve yukarı bakan bir "ok" işareti çıkıyor. Bir kırmızı yanıyor, ok bu sefer aşağı bakıyor. Bazen de beyaz kalıyor. Tüm bunlar bizim Matematik dersindeki formüller kadar karışık. Yani borsaya para yatırmadan önce iyi bir araştırma yapmalı, sonra hangi şirkete veya hisseye para yatırılacağına karar verilmelidir.

     Paranın kalan kısmının birazını da altına yatırırdım. Fakat bildiğim kadarıyla altın da artık eskisi gibi değil. Eskiden annelerimiz altın bilezik alır, kollarına takar, ilerleyen zamanlarda alacakları ev ya da araba için saklarlardı. Şimdi altınlar bile değişmiş. Çeşit çeşit şekilleri var. Gram altını var, külçesi var…var da var . Bankalar da artık altın hesapları oluşturmuş. Bunlar hareketli hesaplar yanılmıyorsam.  Altının değerini günlük olarak takip etmek gerekiyor. Eğer amaç kazanmaksa takibini sıkı yapmalı yükseldiği zaman hesabı boşaltmalı düştüğü zaman doldurmalısın. Velhasıl; emeksiz ekmek yok. Kazanmak için işini sıkı tutmalısın.

    Gelelim gayrimenkule… Bence bu işin detayları daha fazla. Öyle ecdadın dediği gibi en sağlam yöntem bu değil. Bir kere evin muhiti önemli, binanın güneşe göre konumu önemli, binanın yaşı önemli, kaçıncı kat olduğu önemli; asıl önemlisi kullanılan malzeme, dayanıklılık. Tüm bunları hesaba katıp değer biçeceksin. Bence çok zor iş. Bu konuda bir hayli ehil olmak gerekir.  Fakat dersine iyi çalışıp da doğru yapıyı seçtiysen de uzun vadeli bir kar aracı. İşte o zaman parayı sağlama almış olursun. Hele bir de iyi kiracılara düştüysen, değme keyfine!

     Uzun lafın kısasını diyecek olursak: Hangi yatırım aracını seçersen seç önce onun hakkında iyi bir ön araştırma yapmalısın. Daha sonra ise yaptığın yatırımı takip etmelisin. İnişlerine ve çıkışlarına göre ona yön vermelisin. Ve en akıllıcası parayı, bir tek araçta değil, birçok yatırım aracında kullanmalısın.

     Son olarak da şunu söyleyebilirim: Günümüzde para öyle kolayca riske atılacak kadar basit kazanılmıyor. Değeri bilinmeli.