YatirimYapiyorum.gov.tr  
Nisan 2015(1) Nisan 2014(2) Mart 2014(1) Şubat 2014(1) Aralık 2013(4) Kasım 2013(3) Ekim 2013(2) Eylül 2013(1) Mayıs 2013(3) Nisan 2013(5) Mart 2013(1) Şubat 2013(4) Ocak 2013(7) Aralık 2012(10) Kasım 2012(6) Ekim 2012(5) Eylül 2012(5) Ağustos 2012(6) Temmuz 2012(6) Haziran 2012(5) Mayıs 2012(8) Nisan 2012(8) Mart 2012(12) Şubat 2012(9) Ocak 2012(8) Aralık 2011(10) Kasım 2011(2) Ekim 2011(3) Eylül 2011(1) Ağustos 2011(2) Temmuz 2011(1) Haziran 2011(2) Mayıs 2011(3) Nisan 2011(2) Mart 2011(1) Şubat 2011(2) Ocak 2011(1) Aralık 2010(2)

İTİCÜ ve CFT Financials tarafından imzalanan Finansta Etkinlik için Eğitim İşbirliği protokolü çerçevesinde, "Türev Hizmetlerde Kaliteli İşgücü" konulu bir konferans verildi

İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) ile merkezi Londra'da bulunan finans şirketi CFT Financials LTD, İTİCÜ çatısı altında geleceğe yönelik türev eğitim hizmetlerini sağlamak ve Türkiye'de trader yetiştirmek için imzaladığı eğitim iş birliği protokolü çerçevesinde, ''Türev Hizmetlerde Kaliteli İşgücü'' eğitim konferansı düzenlendi.

itücü_1            itücü_2 

Konferansa SPK, VOB, İMKB Takas ve Saklama Bankası gibi finans dünyasına yön veren kuruluşların en üst yöneticilerinin yanı sıra Inter Continental Exchange, Trading Technologies, Trader Made Global, CFT Finans temsilcileri katıldı.

Konferansta konuşan SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray, 3 yıldır SPK başkanlığı yaptığını ancak 25 yıl boyunca yurt içinde ve yurt dışında finans hocalığı yaptığını kaydetti. Akgiray, bu noktada eğitimin önemine vurgu yaparak şunları söyledi:
"Finans konusunda eğitim vazgeçilmez derecede öneme sahip; bunu dillendirmek bile gereksiz. Finans sektöründe iyi eğitilmiş insanların bulunması halinde sıkıntılar daha da azalır. Bizler SPK olarak kanunlar koyuyoruz ve düzenlemeler yapıyoruz. Sonra bunlar uygulanıyor mu diye denetleniyoruz. Fakat düzenleyici otoritenin veya politika yapıcıların kastını anlayamayacak kadar az eğitimli nüfusu ne kadar düzenlerseniz düzenleyin sonuç alamazsınız. Mümkün değil. Finans sektöründe ve piyasalarında akademik olarak en ideal en süper düzenlemeler kümesini bir araya koyalım, orada iş yapan tüccarlar, yatırımcılar cahil ise sonuç almak mümkün değil. Bu sektörde piyasa oyuncuları ne kadar bilgili, yetenekli ve akıllı olursa o kadar iyi. Çünkü onlar bizi zorlayacaklar fakat günün sonunda düzenlemenin hedeflediği amaç yerine gelmiş olacak. Yani eğitimli insanların bulunduğu piyasanın düzenleyici otoriteyi zorlaması, aslında düzenlemenin birinci amacıdır. Dolayısıyla neyi eksik yaptığımızı hemen göreceğiz ve tekrar kendimizi toparlayabileceğiz. Ancak kimse bizi anlamıyor, ahlak zabıtası gibi görüyor, dolayısıyla bu iş pek de gelişmiyor. Eğitimin böyle görünmeyen önemli bir katkısı var.''

İşin asıl önemli parçasının akademik ve profesyonel dünyayla beraber işi bilen, ürünleri tasarlayacak ve etiketleyecek olan uzmanları yetiştirmek olduğunu kaydeden Akgiray, finansal eğitimi organize etme görevinin kurum olarak kendilerine düştüğünü ve bununla ilgili eylem planlarını yakın zamanda açıklayacaklarını sözlerine ekledi.

İTO'DAN DESTEK

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şekip Avdagiç ise ticaret ve finansın kendine ait dili olduğunu ve günümüzde bu dili iyi öğrenen ülkelerin öne çıkacağını söyledi.

Son yıllarda ''küreselleşme'' ve ''kriz'' kavramlarının fazlasıyla öne çıktığını vurgulayan Avdagiç, ''İstanbul, ülkemizin geleceğinde kilit bir role sahip. Burada devreye giren uluslararası finans merkezi projesi var. Buna kayıtsız kalmayan İTİCÜ, insan kaynağı sağlamak amacıyla bu eğitim programını düzenlemiştir. Artık iş başvurularında önümüze gelen özgeçmişlerin hepsi nitelikli. Bu tür eğitimler ve buradan alınan sertifikalar gençlerin geleceğine dair gideceği yolu gösterir'' diye konuştu.

HANGİ DERSLER VERİLECEK?

Konferansta konuşan İTİCÜ Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren de mart ayının ikinci yarısında yapılacak eğitim programında; "finansal ürünler, pazar payları, teknik analiz, teknik analizlerde kullanılan formüller, makro-mikro ekonomik prensiplerin pazar hareketleri üzerine etkileri, arz-talep dengesi, paranın idaresi, risklere karşı korunma, pazar ve trade psikolojisi, trading yazılımlar ve performans geliştirme yönetimleri" gibi konular üzerinde yoğunlaşılacağını anlattı.

İKİ OTURUM YAPILDI

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Alkin başkanlığındaki ilk oturuma; EUREX Avrupa Başkan Yardımcısı Dr. Murat Baygeldi /Inter Continental Exchange Enerji Ürünleri ve Pazar Geliştirme Müdürü Jean-Luc Amos, Vadeli İşlemler Borsası, Genel Müdürü Dr. Çetin Ali Dönmez, Trading Technologies, Global Satış Müdürü Matt Garley ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri İlkay Arıkan katıldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Bankacılık ve Finans Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Pamukçu başkanlığında gerçekleştirilen ikinci oturumda da Trader Made Global İş Geliştirme Müdürü James Lawrence, Trader Made Finans ve Emtia Türevleri Müdürü Ethem Arabacı, Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler, İMKB Takas ve Saklama Bankası AŞ Genel Müdür Yardımcısı Berna Çolak ve CFT Finans Global İş Geliştirme ve Eğitim Müdürü Gary Sinclair söz aldı.

Tahvil, bono, MTA ve türev ürünlerin finansal enstrüman yoluyla alınıp satılmasından sorumlu kişiler olan traderların yetiştirileceği eğitim programında, CFT Financials ve İTİCÜ, her geçen gün artan trader talebini karşılamak üzere Türkiye ayağında trader olmak isteyen tüm finansçılara eğitim imkanı sunacak.

Kaynak: İHA